Hegyező - magyar rövid film narratív elemzése

2020.05.17

Balogh András Szilveszter által készített Hegyező című rövid filmet vettem alapul egy narratív elemzés szempontjából, most ezt olvashatjátok.

A rövidfilm alatt két szereplővel találkozunk, akikről igazából nem tudunk meg sokat, de a mögöttük húzódó rejtett tartalmakból többet is levonhat a néző. Az első szereplőnk a rajzoló lány, aki a film protagonistája. Róla azt tudjuk meg a film elején, hogy fiatal és az íróasztalon lévő ceruza tartóból arra lehet következtethetni, hogy szeret festeni és rajzolni. Azonban a fim végéig nem tudjuk meg, hogy mit szeretne nekünk üzenni a lány, de amint meglátjuk az elkészült rajzot egyből rájövünk. A lány ezzel azt akarja üzeni a nézőnek, hogy fontosnak tarja a fák, a természetet megvédését, azonban hétköznapi életünk során még is nélkülözhetetlenek számunkra, ahogy a filmben egy ceruza formájában.

A második szereplőnk a ceruzahegyező, akit emberi alakban és tárgy alakjában is láthatunk a filmben. Ezáltal átvitt értelemben is betekintést kaphatunk a hegyező belsejébe. Az emberi alakja a hegyezőnek egy férfi, akiről azt tudjuk meg, hogy nem szereti a munkáját. Kedvetlen és egy tehernek tartja a munkáját. Mikor a fűrészre néz azt érezhetjük, mintha ő is tudna, hogy rosszat csinál, de nem tud ellen mit tenni csak a munkáját végzi. Igazából mondhatjuk róla, hogy a filmben ő az antagonista. Amikor pedig tárgy formájában látjuk a hegyezőt, egy elektromos kis doboz, amivel ceruzákat lehet hegyezni. A legtöbb képi megjelenéséből azt szűrhetjük le, mintha várná mikor kell már újra hegyeznie.

A szereplők és a nézők közötti tudáselosztást én a "SZ>N=Meglepetés" -el definiálnám. Mivel az egész videó alatt nem tudja meg a néző, hogy mit rajzol a lány csak a legvégén. A szereplők, mind tudják a cselekedeteinek a végét és hogy mit miért csinálnak. Ezáltal a nézők különböző hipotéziseket találnak ki és abban bíznak, hogy az ők elképzelésük/vágyaik fognak teljesülni a film végére. Minden néző számára a végkifejlet egy meglepetéssel mér fel, mert vagy beigazolódik a hipotézise, amit kigondolt vagy nem. A meglepetésben megbújva egy eltitkolt információ fontosságára akarja felhívni a figyelmünket a szereplő és egyben a rendező is.

© 2019 Horváth Beni | Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el